środa, 21 grudnia 2011

'Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania" Trudi Canavan

Trudi Canavan Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania

Książka stanowi zbiór opowiadań, które Canavan pisała w różnych latach. Pierwsze z nich to
 Szepty Dzieci Mgły. W 1999 roku dostało one nagrodę "Aurealis". Główną bohaterką jest sora Velarin Initha, która kiedyś pracowała na dworze, a obecnie dzięki swoim ponadprzeciętnym zdolnością ochrania karawanę. Dzięki niej wielu ludziom udaje się przeżyć. Mając możliwość powrotu do luksusowego życia w królewskich kręgach, pozostaje przy karawanach. Dostrzega błahość problemów dworskich i swoje czarodziejskie umiejętności woli wykorzystywać w lepszym celu. Mamy tu także problem poczucia niskiej wartości i wpływu ludzkiej opinii na nas i na innych.
Drugie opowiadanie do Szalony Uczeń. Opowiadanie ze świata Czarnego Maga. Jeżeli ktoś czytał już Trylogię Czarnego Maga miał okazję poznać tą historię. Mamy tutaj ucznia Tagina, który uczy się czarnej magii, a następnie zabija swojego nauczyciela. Posiadanie mocy tak mu się podoba, że ucieka przed Gildią, morduje innych magów, a także całe wioski, by stać się jeszcze silniejszym. W końcu trafia do pałacu w Imardinie, a jego moc jest nie do pokonania. Jedyną osobą, do której coś czuje jest towarzysząca mu siostra Indria. Po wielkich rozterkach decyduje się w końcu zakończyć destrukcyjne działania brata. Podaje mu truciznę i ginie razem z nim. Uwolnienie mocy powoduje zniszczenie znacznej części miasta. Spotykamy się tu z problem miłości, lojalności i uczciwości. Okazuje się, że nie dla każdego może być dostępna wyższa magia.
Kolejne opowiadanie to Markietanka. Reny bierze udział w Konkwiście, czyli pozornym jednoczeniu krajów poprzez działania wojenne. Do swojego namiotu przygarnia markietankę Kalę, która oprócz pomocy np. w przygotowaniu posiłków, pełni i "inne" usługi.   Okazuje się, że żyje ona tysiące lat, a młodość zyskuje dzięki pobieraniu energii, uwalnianej podczas śmierci człowieka. To samo czyni król czarownik Dael i z tego powodu rozpętał wojnę. Dochodzi do starcia... Mamy tu problem życia i śmierci, która czasami może być przez kogoś wyczekiwana.
Następne opowiadania dzieją się współcześnie. W Przestrzeń dla siebie, pojawia się tajemniczy pokój, w którym czas stoi w miejscu, a my możemy nadrobić wszystkie zaległości. Korzysta z tego nowa właścicielka domu, która tworzy wspaniałe obrazy, osiąga sukces i pieniądze. Pojawia się jednak i skutek uboczny. O tyle dni ile przebywa się w tajemniczym pokoju, o tyle się starzeje. Główna bohaterka, która jest autorką zapisków w swoim pamiętniku staje się więc młodą starą osobą.
Biuro rzeczy znalezionych, to historia, która zaczyna się od pozostawionej w pociągu parasolki. Mimo ostrzeżeń Proszę wziąć tylko to, co należy do pani, Trinity Hunder nie znajdując swojej parasolki, zabiera z biura rzeczy znalezionych inną, zakurzoną, po którą nikt już się raczej nie zjawi. To niesie ze sobą pewne konsekwencje. Gdziekolwiek się znajduje pada deszcz, a sytuacja znaczne się pogarsza. Nie zanosi jednak tego deszczu, tam gdzie by był potrzebny, a jedynie oddaje parasolkę.
Wszystkie opowiadania są bardzo ciekawe. Do każdego dołączone jest krótkie posłowie autorki. Mają one różne formy i różną tematykę. Jedne dzieją się w wymyślonym świecie, inne są jak najbardziej współczesne. Można je czytać nie tylko jako pewno rodzaju historie, ale także zagłębiać się w ich  przesłanie i sens.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz